Zdolność kredytowa krok po kroku
Zanim bank udzieli Ci kredytu, sprawdzi jak wygląda Twoja zdolność kredytowa. Od wyniku tej analizy zależy czy dostaniesz kredyt w interesującej Cię wysokości.
Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i sprawdź o jaki kredyt możesz wnioskować
Jak działa kalkulator kredytowy?
1. Wypełnij formularz powyżej
2. Kontakt z Ekspertem Kredytowym
3. Indywidualna propozycja kredytowa
Sprawdź zdolność kredytową
Starając się o kredyt zawsze jesteśmy poddawani dokładnej analizie. Na jej podstawie bank określa czy jest w stanie pożyczyć nam pieniądze, czy jednak odprawić nas z kwitkiem. Jedną z najczęstszych przyczyn odmownej decyzji kredytowej przez bank jest niska zdolność kredytowa. Jak sobie z tym radzić? Jak mieć pewność uzyskania kredytu na interesującym nas poziomie?
Na tym etapie można śmiało powiedzieć, że nie istnieje jeden wzór na obliczanie zdolności kredytowej. Każdy z banków podchodzi indywidualnie do tego tematu, dlatego możliwe, że w jednym banku zdolność kredytowa będzie na wysokim poziomie, podczas gdy w innym możemy nie mieć zdolności na interesującą nas kwotę finansowania.
Aby rzetelnie obliczyć swoją zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku do banku, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy osób, które posiadają aktualne kalkulatory obliczania zdolności udostępniane tylko przez banki.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to inaczej możliwość spłaty aktualnych jak i przyszłych zobowiązań finansowych. Na podstawie danych zawartych we wniosku kredytowym, informacji z BIK oraz innych rejestrów bank ocenia jaką kwotę jest w stanie pożyczyć potencjalnemu kredytobiorcy na określony z góry czas wraz z naliczonymi odsetkami.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw przeanalizujmy główne składowe, które bank weźmie pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.
Podstawowym czynnikiem decydującym o naszej zdolności kredytowej jest uzyskiwany przez nas dochód netto. Przez dochód netto rozumiemy dochód pomniejszony o wydatki regularne z tytułu kredytów, kart kredytowych, limitów, stałych zobowiązań oraz kosztów życia. Mówiąc wprost, im większe dochody i mniejsze koszty, tym wyższy dochód netto, a tym samym większa zdolność kredytowa.
Ważnym aspektem jest również źródło naszych dochodów – czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie, czy może własna działalność. Analiza stosunku zatrudnienia jest ważna w określeniu do tego o jaki produkt wnioskujemy – czy będzie to kredyt firmowy, gotówkowy czy hipoteczny.
Oceniając możliwości spłaty kredytu w określonym terminie, kredytodawcy biorą pod lupę również dotychczasową historię kredytową. Dlatego przy każdym zapytaniu kredytowym bank sprawdza nasz BIK. Jest to swojego rodzaju rejestr, w którym znajdziemy informacji o historii zaciągniętych przez nas kredytów wraz z podsumowaniem w postaci punktowego zestawienia w skali od 1 do 100. Oczywiście im więcej punktów tym lepiej.