Kredyty hipoteczne w czasie pandemii

Jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się obecnie w głowach osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu to – jak to jest z tymi bankami, czy udzielają teraz kredytów?

Świadomość trudności roku ubiegłego oraz niepewność związana z pandemią wpływają nie tylko na sytuację na rynku nieruchomości ale również na proces podejmowania decyzji przez kredytobiorców. Co dalej z cenami nieruchomości? Jak wygląda moja zdolność kredytowa? Jakie dochody zaakceptuje bank? to kolejne pytania, które piętrzą się w głowach kredytobiorców.

Czy mam zdolność kredytową?

Zamiast mnożyć pytania, warto analizując fakty skoncentrować się na profesjonalnej ocenie sytuacji. Odpowiednio wczesne przygotowanie do kredytu hipotecznego pozwala zaoszczędzić czas i wyeliminować czynniki, które mogą nas zaskoczyć w związku z procesem kredytowym. 

Jeżeli zaczynamy planować zaciągnięcie kredytu hipotecznego – warto skorzystać z usług rzetelnego eksperta kredytowego, aby przeliczyć swoją zdolność kredytową jak również usłyszeć o aktualnej sytuacji na rynku kredytowym. Usługi pośrednictwa finansowego w Polsce są usługami bezpłatnymi, a profesjonalni eksperci kredytowi nie tylko posiadają ofertę kredytową dokładnie taką samą jak w banku – często ich oferta, jest lepsza niż standardowa oferta bankowa. Warto więc zaplanować proces kredytowy wraz z ekspertem, aby mieć dostęp do ofert wszystkich banków, jednocześnie zaoszczędzając czas i pieniądze.

Wyzwań przed jakimi staje kredytobiorca na rynku jest wiele: kilka banków, kilkadziesiąt ofert, restrykcje, branże wykluczone, nieakceptowane źródła dochodów – to tylko niektóre z rzeczy, na które warto się przygotować. W poprzednim roku banki dość szybko zareagowały na spadek stabilności w gospodarce, wywołany przez pandemie.

Kredyt hipoteczny w 2021 roku

Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, umowach o pracę na czas określony oraz prowadzące działalność gospodarczą (zwłaszcza w sektorach, które najszybciej przekonały się o skutkach pandemii) najsilniej odczuły restrykcje wprowadzone przez instytucje finansowe. Banki oceniały ich dochody jako mniej pewne, co powodowało utrudnienia w dostępie do kredytów hipotecznych. Jednocześnie wielu klientów spodziewało się spadku cen nieruchomości odwlekając swoje decyzję w czasie. Tak się jednak nie stało, a rynek nieruchomości wyszedł obronną ręką notując przy tym wzrost cen za m2.

Ile trwa przyznanie kredytu hipotecznego w pandemii?

Kolejnym wyzwaniem jest szybkość przyznawania kredytu – w obecnych czasach jest to od 2 tyg. do nawet 2 miesięcy od momentu złożenia kompletu dokumentów do banku. Nie można jednak zapominać, że najczęściej szybkość rozpatrywania wniosków wiążę się z atrakcyjnością oferty – proces przyznawania kredytu trwa dłużej w bankach, które posiadają korzystniejszą ofertę, ponieważ po prostu więcej osób składa do nich wnioski.

Od wybuchu pandemii minął już prawie rok, dlatego też obostrzenia na rynku kredytów hipotecznych są stopniowo znoszone. Co widać po tym, że kolejne banki wprowadzają oferty na 10% wkładu własnego. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że sytuacja będzie coraz korzystniejsza dla kredytobiorców. Banki zniosły już wiele ograniczeń, nie dodają kolejnych, gdyż po tylu miesiącach musiały przyzwyczaić się do nowych realiów. Sytuacja na rynku stabilizuje się, w związku z tym nie trzeba rezygnować z zaciągnięcia kredytu hipotecznego, warto się jedynie do tego odpowiednio przygotować.

Ekspert kredytowy – konsultacje kredytowe

Przy takiej mnogości i komplikacji warunków i obostrzeń, a także po okresie sporych zawirowań, dobrym pomysłem jest konsultacja z ekspertem finansowym – nigdy wcześniej klienci nie potrzebowali kompetentnej pomocy tak bardzo, jak obecnie.

konsultacje kredytowe koszalin

Leave a comment

w Napisz do nas